پتو Blanket

پتو (به انگلیسی: Blanket) را چنین تعریف کرده اند: نوعی بافتنی از جنس پشم یا از جنس غیر پشم است، پتو رواندازی است که معمولاً در هنگام خواب نسل آدم بر روی خود می کشد تا از سرما و موارد دیگر در امان باشد.

نحوه تولید پتو

از دوران قدیم پتو را به صورت دستی می بافتند ولی پیشرفت فکر و  تکنولوژی انسان را به سمت دستگاه و صنعت کشانده است بطوری که امروزه به صورت صنعتی پتو از انواع لایه‌های مختلفی ساخته شده است.
باید دانست که هر لایه ی پتو کاربرد و هدف خاص خود را دارد. بعضی از این لایه ها برای گرم نگه داشتن و بعضی دیگر تنها برای ارضای حس زیبایی پسند انسان بافته می شوند.

لایه های ضخیم پتو عمدتاً برای گرم نگه داشتن انسان در زمان خواب و بیداری هستند. اما نقش و نگار لایه بیرونی پتو بحث زیبا شناسی را دنبال می کند.
در بازار خریدار پتو، فقط به ضخامت توجه ندارد. بلکه طرح و رنگش را باید به سلیقه خود انتخاب کند.
شیوهٔ ساخت

لایه های پتو

پتوها از انواع ورق‌های تخت که به علل ضخامت و زیبایی شان پتو را ضخیم و زیبا نموده‌اند، تشکیل شده‌است. لذا باید توجه داشت که حتی نازک ترین انواع پتوها ضخیم ‌تر از قطور‌ترین ورق هاست.

جنس پتو

پتو به ‌طور کلی برای گرمی و راحتی بافته می شود، در حالی که ورق های پتو برای بهداشت، آسایش و زیبایی‌شناسی فراهم شده است. پتوها سنتاً از پشم به دلیل گرما، تنفس و خواص مقاوم خاص دیگرش بافته می شد، در حالی که امروزه با ورود تکنولوژی و سیستم های غول پیکر، الیاف مصنوعی غالباً برای بافت و تنیدن پتو استفاده می شود.

انواع پتو

گفتیم در دوران سنتی غالباً پتو از پشم بافته می شد. اما امروزه در پتو از مواد فراوانی مانند پشم، پنبه و …. استفاده می گردد. می‌توان از پنبه نیز برای بافتن و تولید کردن پتوی سبک نیز بهره برد. پتوهای پشمی‌ قدیمی و حتی پتو های پشمی امروزی گرمتر و غالباً مقاوم تر در برابر سوزاندن در مقایسه با پنبه هستند.
نام آشناترین پتوهای بافته شده
پتو اکریلیک، پتو پلی استر کشباف، پتو راسو، پتو پنبه، پتو ابر؛ و پتوی پشم
هستند. جالب است بدانیم که اولین پتوها اغلب با پوست حیوانات فراهم شده است. اما با گذشت زمان و پیشرفت ذهن انسان پتو ها تنوع یافتند.
جنس پارچه ی پتو هم تنوع یافت و از پوست حیوانات به پارچه، پنبه و … تغییر یافت. البته که تنوع جنسی به تنوع کاربردی نیز منجر شده است. مانند پتو نوزاد، پتو نوجوان، پتو سربازی، پتو یک نفره، پتو دو نفره، پتو مسافرتی و غیره.

[us_grid taxonomy_category=”blanket” items_layout=”shop_modern” columns=”5″ items_gap=”0.5rem”]

تماس با ما

تماس تلفنی

تماس از طریق واتساپ

تماس از طریق تلگرام

اینستاگرام نیرباف

اینستاگرام نیرباف

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها